TELEGRAAF: ‘De boer op met festival Karavaan in en om Alkmaar’

Marcel Molle

Telegraaf 15-05-23, Een natuurbegraafplaats, een houten kerkje, een plek in de duinen of een boerenerf. Festival Karavaan biedt tussen Hemelvaart en Pinksteren theater op de meest uiteenlopende plekken.


In het Victoriepark in Alkmaar is het festivalhart gevestigd, waar onder de noemer Yes in my backyard tentjestheater, circus, concerten en familievertier wordt aangeboden.
Maar het evenement strekt zich uit tot in de wijde omgeving van Alkmaar. Zo kan men er bijvoorbeeld voor kiezen om op de fiets naar De kleur van oranje in Zuidbeemster en nog een andere voorstelling te gaan, om de tocht af te sluiten met een gezamenlijke maaltijd.
En het woord boer mag de laatste tijd dan besmet zijn geraakt door alle toestanden rondom de stikstofcrisis, bij Karavaan worden al jaren voorstellingen gemaakt rondom die thematiek.
Zo is Boer ben ik! van Pier21 nu al te zien op het erf van de biologisch-dynamische boerderij Natuurlijk genoegen in Driehuizen. Acteur Freark Smink schreef zelf de tekst, gebaseerd op eigen ervaringen. In de voorstelling is te zien hoe de trotse boerenzoon Frans (gespeeld door Smink) zich uiteindelijk gedwongen voelt om te reflecteren op de huidige stand van zaken en het verleden van het familiebedrijf.
Iets met boeren biedt een collage van theaterscènes op een melkveehouderij; in de schuur, in de stal, op het erf, in de wei. Studenten van de Fontys Academie voor Theater in Tilburg én van de Hogere Agrarische School, HAS green academy in Den Bosch zijn samen met Het Zuidelijk Toneel een unieke samenwerking aangegaan, waarbij de toekomstige generatie agrariërs aan het woord komt over hun toekomst. Op een akkerbouwbedrijf in Oterleek wordt voor Grondproeven 3 een schuur getransformeerd tot keuken, restaurant en theater. Een muzikale voorstelling over akkerbouwers die zoeken naar een nieuwe relatie met de bodem, waar de bezoeker mag proeven van de groente die van hun land komt.
Maar er zijn ook nog genoeg voorstellingen die niets met het boerenleven te maken hebben. Denk aan collectief Blauwdruk dat met Paradijs aan het einde aan de haal gaat met Vondel of Alleen met de goden van Afslag Eindhoven, naar de bestseller van Alex Boogers, dat gespeeld wordt in de Voedselbank van Alkmaar.
Festival Karavaan vindt plaats van 18 t/m 29 mei in en rond Alkmaar. Info: karavaan.nl

Recent nieuws

Lizzy van Vleuten - V&D Agenda's en andere essentiële levensbehoeften

FESTIVAL SPRINGTIJD LAAT BUURTBEWONERS KENNIS MAKEN MET JONGE THEATERMAKERS

ALKMAAR – Van 13 t/m 15 maart presenteren jonge theatermakers hun werk tijdens festival Springtijd in Theater de Drukkerij. Met dit festival brengt Karavaan theater dichter bij de wijk en biedt het een podium aan de theatermakers van de toekomst.

Lees verder
Yasmin Diktas in AzadÎ

EEN INTIEME ZOEKTOCHT NAAR VRIJHEID IN THEATER DE DRUKKERIJ

ALKMAAR – Op zondag 9 maart gaat de indrukwekkende dansvoorstelling Azadî van de Alkmaarse Yasmin Diktas in première in Theater De Drukkerij. In deze voorstelling verkent ze de invloed van onderdrukking, koloniale geschiedenis en generatie-trauma op zowel het lichaam als het (onder)bewustzijn.

Lees verder
Frédérique Arnold - campagnebeeld De Lijst
Anne Laureen Fotografie

EEN ODE AAN DE VERGETEN VERZETSVROUWEN VAN WOII IN THEATER DE DRUKKERIJ

ALKMAAR – Op donderdag 27 februari staat Frédérique Arnold in Theater De Drukkerij met haar kleinkunstvoorstelling De Lijst. In deze solo brengt ze een onderbelicht perspectief op de Tweede Wereldoorlog: dat van de vrouwen in het verzet.

Lees verder

Volg ons op social media!